Owady jako żywność. Brytyjczycy prowadzą konsultacje
Publiczne konsultacje w sprawie warunków produkcji i obrotu "owadów jadalnych" prowadzi Brytyjska Agencja Standardów Żywności (FSA). Zbieranie opinii dotyczy terytorium Anglii, Walii oraz Szkocji.
Obrót "wadów jadalnych"
Konsultacje zostały ogłoszone przed tygodniem przez Foods Standards Agency potrwają do 10 sierpnia. FSA gromadzi poglądy na temat "rozwiązań przejściowych", które mają zostać zastosowane w Wielkiej Brytanii.
Jak podaje, do zgłaszania swoich opinii zostali zaproszeni przedstawiciele przedsiębiorstw, organów wykonawczych, konsumentów, a także innych zainteresowanych stron.
Rezultatem konsultacji ma być sformułowanie ustaleń dla spółek ubiegających się o zezwolenie na wytwarzanie i rozprowadzanie "nowej żywności" w postaci produktów z "jadalnych" owadów.
Agencja poinformowała, że w okresie do trzech miesięcy po zakończeniu zbierania opinii, najprawdopodobniej w pierwszej połowie listopada, opublikuje raport z wyników konsultacji.
Papież Franciszek: "duchowość ekologiczna"
O odnowienie przymierza między człowiekiem a środowiskiem, "które dla nas, wierzących, jest odzwierciedleniem stwórczej miłości Boga" – zaapelował Ojciec Święty w Orędziu na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Jego hasłem są słowa: "Wsłuchaj się w głos stworzenia".
W Orędziu Papież użył sformułowań takich jak: "nawrócenie ekologiczne", "duchowość ekologiczna", czy "dług ekologiczny".
Franciszek stwierdził, że zarówno sam dzień, jak i trwający do 4 października Czas dla Stworzenia wzywają do "nawrócenia ekologicznego".
"Chodzi o «przestawienie» wzorców konsumpcji i produkcji, a także stylu życia, w kierunku bardziej szanującym stworzenie i integralny rozwój ludzki wszystkich narodów obecnych i przyszłych, rozwój oparty na odpowiedzialności, roztropności/przezorności, solidarności i trosce o ubogich i o przyszłe pokolenia" – ocenił Ojciec Święty.
Papież wezwał do podejmowania działań na rzecz zachowania bioróżnorodności. Apelował do wielkich firm wydobywczych o zaprzestanie niszczenia lasów, mokradeł i gór, o zaprzestanie zanieczyszczania rzek i mórz, o zaprzestanie zatruwania ludzi i środków spożywczych.
Franciszek mówił o istnieniu "długu ekologicznego" narodów bogatszych i wskazuje na konieczność dotrzymania obietnic, dotyczących wsparcia finansowego i technicznego dla krajów uboższych gospodarczo, które już teraz ponoszą większy ciężar kryzysu klimatycznego.